Bezbariérová dovolenka v Talianskom Lignane

Nás suchozemcov fascinuje more. S jeho obrovskou rozlohou, pravidelným šumom príboja, nekonečnou hrou svetla vo vlnách a nádherným západom slnka. Dnes sa už v temer každom prímorskom letovisku, ktorému záleží na jeho povesti, dá rekreovať aj na vozíku. Nám najbližšie more je Jadran. Na jeho pobreží je veľké množstvo turisticky príťažlivých miest, v ktorých sa dá nielen odpočívať, ale i vidieť veľa historických a architektonických pamätihodností.

Tentoraz by sme chceli napísať o talianskom letovisku Lignano Sabbiadoro, ktoré sa nachádza na pobreží severného Jadranu, približne uprostred medzi Benátkami a Terstom. Mestečko leží na piesočnatej kose, ktorú z jednej strany obmýva Maranská lagúna a ústia riek Tagliamento a Stella a z druhej strany Benátsky záliv. Táto jeho malebná poloha umožňuje na sever výhľad na lagúnu v pozadí s Julskými Alpami a na juh pohľad na záliv, v diaľke s rysujúcim sa pobrežím Istrie.

Lignano Sabbiadoro

Do Lignana sa cestuje najčastejšie autom, ale dá sa cestovať i autobusom alebo vlakom. Z Bratislavy vedie temer celá cesta smerom na Viedeň, Graz, Klagenfurt a Udine po diaľnici. Len príjazd k moru v dĺžke cca 20 km je po štvorprúdovej štátnej 10 ceste. Celková dĺžka trasy je od slovenských hraníc 610 km a dá sa absolvovať i s dvomi dlhšími prestávkami za 7 až 7 a pol hodiny.

V Lignane sa nachádza množstvo hotelov a apartmánových domov rôznych cenových kategórií a rozlôh izieb a apartmánov. Potešujúcou správou je, že všetky hotely a veľa apartmánových domov je prístupných pre vozičkárov. S výberom vám určite poradia cestovné agentúry, ktorých je tu niekoľko a kontakt na ne môžete získať na stránke www.lignano.it, ktorá má i slovenskú mutáciu.

Lignano Sabbiadoro
Lignano Sabbiadoro

Lignano je pre vozičkára ideálne z hľadiska pohybu. Je na absolútnej rovine. Pešia zóna, prístavy a nábrežie sú buď bez chodníkov, alebo ak tu sú chodníky, tak všetky majú plynulé nájazdy. Vstupy do obchodov, nákupných stredísk a reštaurácií sú v drvivej väčšine bezbariérové. Na cca 3 km dlhej pešej zóne plnej obchodov a reštaurácií temer nenájdete miesto, kam by ste sa nedostali s vozíkom bez cudzej pomoci. To najdôležitejšie je tu však more.

V Lignane je 8 km dlhá piesočnatá pláž s pozvoľným klesaním do vody. Väčšina pláže je platená, ale v pravidelných intervaloch sa nachádzajú úseky neplatenej pláže, kde si môžete rozložiť svoj slnečník a lehátko. Výhodou platenej pláže pre vozíčkára je plný plážový servis, okrem obligátneho slnečníka a lehátiek, vozíčkárskeho WC a spŕch, vám uplavčík urobí cestičku z pevných dielcov až k slnečníku, aby ste sa s kolesami vozíka nemuseli boriť v piesku a pod slnečníkom vám urobí plató, takže váš pohyb na pláži je bez problémov.

Do mora s plážovým vozíkom

K moru vedie na pláži spevnená cestička, posledných cca 20 metrov je však potrebné prekonať po piesku. Na bežnom vozíku je to dosť nepraktické, od toho kto vás k vode dotlačí to vyžaduje určitú námahu. Aj pre tento problém tu majú riešenie, ak požiadate plavčíka, požičia vám špeciálny plážový vozík so širokými balónovými kolesami, s ktorým vás pomocník ľahko pretlačí po piesku do mora. Vozík zásluhou veľkých kolies vo vode pláva, takže sa môžete dostať do hlbšej vody, zosunúť sa z neho a plávať. Tak isto sa dostanete i na breh.

Rôzne atrakcie pre deti ale aj dospelých

Lignano však nie je len more. Ak nechcete tráviť čas len vylihovaním na pláži, môžete tu navštíviť niekoľko atrakcií, ktoré zaujmú nielen deti, ale i dospelých. Na okraji mestečka je zoologická záhrada, golfové ihrisko a areál, v ktorom si môžete zajazdiť na koňoch. Pre deti je tu lunapark, aquapark, Parco Junior s rozprávkovými postavami a hrami, malá závodná dráha pre jazdu na elektrických autíčkach, akvárium, in line dráha a veľa herní s elektronickými hrami.

Pre dospelých, ktorí radi nakupujú, je tu 3 km dlhá obchodná zóna a každý pondelok sa tu koná veľký trh. A ak máte chuť ochutnať výbornú taliansku kuchyňu a rybie špeciality, stačí navštíviť niektorú z množstva reštaurácií. Pre milovníkov pop music sa konajú v aréne Alpe Adria v mestskom parku každý týždeň koncerty známych spevákov.

Ak vás na chvíľu zunuje Lignano, môžete sa vybrať na výlet do blízkych známych historických miest. Benátky, Terst, Grado, Caorle, Pordenone, Udine, Cividale, Aquilea nie sú vzdialené viac ako hodinu jazdy autom. Loďou sa môžete vybrať do lagúny do rybárskych dedín alebo na ostrov mušlí. Krásny je i výlet po rieke Stella, kde sa nachádza chránená vtáčia rezervácia. Záverom, Lignano je veľmi príjemné miesto na pobyt vozičkárov od začiatku júna po koniec septembra. Ten, kto ho raz navštívi, sa sem určite vráti.

Zdieľat na: