Bezbariérové Japonsko príjemne prekvapilo

Japonsko – krajina tak odlišná od tej našej, že by stačilo iba sedieť na ulici a pozorovať bežný život. V minulosti bola pre bežného Slováka cenovo nedostupná, dnes je pri plánovaní v dostatočnom časovom predstihu cenovo prístupnejšia a určite stojí zato sa nad návštevou zamyslieť. Japonci sú veľmi ohľaduplní k ľuďom s hendikepom a turisti na vozíčku majú možnosť dostať sa bezbariérovo do všetkých múzeí, pamiatok, metra a pohybovať sa samostatne po uliciach či parkoch.

Úplne najlepšia vec, ktorú ocení každý turista, či už bežný alebo so ZŤP, sú všadeprítomné čisté toalety s tečúcou vodou na umytie rúk. A to, že jeden je vždy prispôsobený pre vozičkára, je úplnou  samozrejmosťou.

Každý park, múzeum či obchodný dom má dostupnú, čistú a upravenú toaletu. Príjemným prekvapením sú aj pitné fontánky, ktoré sa tiež nachádzajú v každom parku. Človek nemusí neustále kupovať vodu, vie, že si v každom parku môže nabrať do vlastnej fľaše.

Vozičkár na obchodnej ulici
Vozičkár na obchodnej ulici

Prístupnosť verejných ulíc

Aj ulice sú na pohyb vozičkárov pripravené. Všade sú nájazdy na chodníky alebo šikmé rampy pripravené na využitie. Na uliciach je vidieť veľa vozičkárov pohybovať sa voľne a bez prekážok. Tretím najväčším mestom Japonska je u nás nie veľmi známa Nagoya. Toto 9-miliónové mesto poteší každého turistu. Kvety, krásne parky a poletujúce motýle a vážky sú príjemnou súčasťou bežnej ulice.

Vstup do múzea
Vstup do múzea

Ak ste fanúšikmi japonských záhrad, toto je pre vás to pravé miesto – v parkoch sú k dispozícii vozíčky, takže ak prídete so staršou alebo hendikepovanou osobou, môžete ju usadiť na vozík a povoziť po parku. V meste funguje rýchle metro a ochotný personál pri nastupovaní a vystupovaní vozičkára promptne vytiahne a nainštaluje prenosnú nájazdovú rampu.

Pripravené vozíky pre návštevníkov v parku
Pripravené mechanické vozíky pre návštevníkov parku

Japonci sú veľmi disciplinovaní, takže vozičkár nemá problém pohodlne vojsť a vyjsť z vagóna metra ani v tlačenici. Turistické atrakcie sú vybavené priam špičkovo – v paláci mesta Nagoya je z boku budovy postavený samostatný výťah, v múzeách sú výťahy priamo v budovách.

Samostatný postavený výťah z boku budovy
Samostatný postavený výťah z boku budovy

Futuristický vozík v múzeu firmy Toyota

V populárnom múzeu firmy Toyota je vystavený ich futuristický vozík pre hendikepovaných – posúďte sami, či by sa vám taký páčil. Má určite mnoho zaujímavých funkcií, ale treba skonštatovať, že po našich uliciach by sa asi nepovozil.

Futuristický vozík v múzeu firmy Toyota

Skvelé je, že v Nagoyi vidieť vozičkárov bežne na ulici alebo nakupovať v rušných obchodných štvrtiach.  Všetky chodníky sú na prechodoch bez neprístupných obrubníkov a kde je to nutné sú vybavené rampou na pohodlný zjazd.

A ak budete mať pri objavovaní mesta šťastie, môžete mať aj jeden nevšedný zážitok – stretnúť psíka s invalidným vozíčkom na zadných labkách, ktorý spokojne cupká za svojim pánom. Vidno, že ulice sú tu bez bariér naozaj pre všetkých 🙂

Psík s invalidným vozíkom. Ulice sú vhodné pre všetkých 🙂

Bezbariérové paláce a chrámy

Po Tokiu turisticky najnavštevovanejším je historické mesto Kyóto, bývalé hlavné mesto Japonska. Kyóto je mesto vyslovene zamerané na turistov. Historické paláce aj chrámy sú tu preto pripravené aj na vozičkárov. Hoci sú zen-budhistické chrámy v pôvodnom prevedení, Japonci dokážu šikovne skryť výťah či plošinu aj do ich zákutí.

Nerušia vzhľad budovy, osobám na vozíčku však umožnia prezrieť si nielen vonkajšok, ale i vnútro chrámov. Takto sa im to podarilo napríklad v nádhernom chráme Zenrinji.

Výťah v Kyoto Zenrinji chráme
Výťah v Kyoto Zenrinji chráme

A hoci sú v Kyóte niektoré ulice bez chodníkov, nemusíte sa báť. Čiara na okraji cesty vymedzuje priestor na pohyb chodcov a japonskí vodiči sú extrémne ohľaduplní. I nákupné centrá a obchody sú vozičkárom prístupné. Bezbariérové zjazdy sú pohodlné a udržiavané, posúďte sami.

Bezbariérové zjazdy sú pohodlné a udržiavané
Bezbariérové zjazdy sú pohodlné a udržiavané

Ak teda budete mať možnosť „krajinu vychádzajúceho slnka“ navštíviť, určite si túto príležitosť nenechajte ujsť.

Fotogaléria:

Zdieľat na: