Ako pomôcť seniorom a opatrovateľom získať samostatnosť?

Dnešní seniori sa dožívajú čoraz vyššieho veku a snažia sa byť čo najdlhšie nezávislí. Je to výborné, ak sa dokážu sami o seba postarať a uchovať si svoju samostatnosť. Zvyšujúci sa vek však so sebou nesie zmeny i zdravotné obmedzenia.

Seniori postupne strácajú svalovú hmotu, pevnosť kostí, rovnováhu, zhoršuje sa im zrak aj pružnosť a mnohí sa postupne pohybujú s pomocou nejakej pomôcky. Keď mladý človek zakopne, jeho svaly a reflexy mu pomôžu udržať sa na nohách. Ale starší človek má oveľa vyššiu šancu spadnúť a zraniť sa. V lepšom prípade sa pád obíde bez zranenia, nastáva však problém s postavením sa naspäť na nohy. Mnohí seniori to sami nedokážu a pokiaľ žijú sami, často sú odkázaní čakať niekoľko hodín či do druhého dňa, kým im niekto príde na pomoc a zdvihne ich. Dokonca ani v domácnosti s partnerom nemusí byť táto situácia jednoduchá, pretože partner senior či partnerka seniorka často nemá dostatok sily nato, aby s postavením sa pomohla, dokonca sa pri pokuse pomôcť môže sama zraniť.

Zdvíhacia stolička - Pomôcka na zdvíhanie seniora
Zdvíhacia stolička – Pomôcka na zdvíhanie seniora

Takúto situáciu mnohkrát riešia aj opatrovatelia seniorov či zdravotné sestry v nemocniciach. Pri stavaní spadnutej osoby si preťažujú chrbát a často si musia privolať ďalšiu pomoc, čo zvyšuje tlak na už aj tak preťažení a chýbajúci personál.

Dánski konštruktéri preto vyvinuli špeciálnu zdvíhaciu stoličku, ktorá túto situáciu elegantne a bezpečne rieši. Raizer je pohotovostná zdvíhacia stolička, ktorá ako prvá na svete umožňuje jedinej osobe zdvihnúť bez námahy niekoho, kto spadol na zem. Stolička Raizer je rýchlejšia, silnejšia a stabilnejšia ako bežne používané nafukovacie zdvíhacie vankúše. Raizer pomôže rýchlo a efektívne osobu posadiť či postaviť.

Jednoduchá obsluha zdvíhacej stoličky Raizer
Jednoduchá obsluha zdvíhacej stoličky Raizer

Bezkonkurenčnou výhodou Raizera je jednoduchá obsluha, ktorú zvládne každý. Nie je nutné dlhotrvajúce školenie ani nácvik. Stolička sa poskladá bezprostredne vedľa spadnutej osoby a dá sa použiť v priebehu 2-3 minút. Ovláda sa pomocou batérie – stlačením tlačidla alebo diaľkového ovládania, čo umožňuje pomáhajúcej osobe pracovať vo fyziologicky vhodnej a pohodlnej polohe. Vo Veľkej Británii ju preto využíva záchranná služba, ktorej pracovníkom pomáha chrániť sa pred preťažením a chorobám z povolania. Používame Raizer už 18 mesiacov a môžem skutočne povedať, že som sa nikdy nedostal do situácie, v ktorej by sa pacient pomocou Raizera nedal zdvihnúť,” spomína Norman Brew z pohotovostnej záchrannej služby na Isle of Manvo Veľkej Británii. Záchranári si pochvaľujú aj rýchle zbalenie tejto stoličky, ktoré trvá iba dve minúty a možnosť nabíjania jej batérie priamo v aute.

Vďaka skladnosti Raizera – v zloženom stave je iba v dvoch ľahkých taškách – nie je problém ho mať uložený v sanitke, ale ani ho ako súkromná osoba či opatrovateľ prevážať v aute. V Holandsku, kde je domáca opatrovateľská služba veľmi populárna a využívaná, ho opatrovateľky transportujú aj na bicykloch. „Moja skúsenosť je, že Raizer dáva ľuďom, ktorí už spadli, pocit bezpečia,” zdôrazňuje holandská domáca opatrovateľka.

Dôstojné zdvíhanie seniora so zdvíhacou stoličkou Raizer
Dôstojné zdvíhanie seniora so zdvíhacou stoličkou Raizer

Pacienti a seniori oceňujú aj dôstojnosť, s akou sú pomocou zdvíhacej stoličky Raizer polohovaní do sedu či stoja. Úplne je vynechané rôzne poťahovanie, naklápanie či iné stresujúce pohyby – zdvíhanie s Raizerom je plynulé a dokonca príjemné. Odpadá aj stres pomáhajúcej osoby či personálu, či sa zdvíhaná osoba nevyšmykne alebo nejako inak pri zdvíhaní nezraní, nakoľko zdvíhanie s Raizerom rešpektuje ergonómiu a je bezpečné. „Raizer umožňuje, s ohľadom na zdravie a bezpečnosť personálu aj pacienta, zdvihnúť spadnutú osobu zo zeme,” hovorí Keld Villadsen, ktorý pôsobí ako inštruktor nemocničného personálu pre pohybovanie a zaobchádzanie s pacientami v Dánsku.

Zdvíhacia stolička pre seniorov
Zdvíhacia stolička pre seniorov

Raizer sa nestratí ani v úzkych a stiesnených priestoroch – jeho kompaktné rozmery umožňujú zdvihnúť spadnutú osobu aj tam, kde majú iné pomôcky problém. Zdvíhacia stolička sa využíva aj na fyzioterapiu, napríklad spúšťanie a zdvíhanie osôb z podlahy počas terapie a rehabilitačných cvičení. „Raizer je skvelým pomocníkom pri našej každodennej práci,” potvrdzujeHeidi Aagaard, zdravotná sestra z Dánska. Stolička je obľúbená medzi zdravotným personálom aj pre jednoduché čistenie a dezinfekciu.

Máte záujem o tento produkt?

Zdvíhaciu stoličku Raizer prináša na slovenský trh v exkluzívnom zastúpení spoločnosť ARES, www.ares.sk. Ak máte záujem dozvedieť sa viac alebo si stoličku vyskúšať, kontaktuje nás prosím na bezplatnom telefónnom čísle 0800 150 339 alebo e-mailom na ares@ares.sk.

 

Zdieľat na: